Vishay/Dale RWR89S2741FSBSL
RWR89S2741FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2741FSBSL
Brief Description
RES 2.74K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2741FSBSL.pdf
Availability of RWR89S2741FSBSL
QUANTITY
RWR89S2741FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2741FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S2741FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2741FSBSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S2741FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2741FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S2741FSBSL
CONN HEADER 27POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf