Vishay/Dale RWR89S27R4FRS70
RWR89S27R4FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S27R4FRS70
Brief Description
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S27R4FRS70.pdf
Availability of RWR89S27R4FRS70
QUANTITY
RWR89S27R4FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S27R4FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S27R4FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S27R4FRS70
Related LinksRWR89S2, RWR89S27R4FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S27R4FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S27R4FRS70
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 804MA 152 MOHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
A-CODE, SINGLE ENDED (SOCKET), 1 datasheet.pdf
SLHD2X1 W/ADH WHITE PVC DUCT datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
MIKROPROG FOR FT90X PROG/DEBUG datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
6800UF 450V 76X220MM 85C 10000H datasheet.pdf