Vishay/Dale RWR89S2800FSB12
RWR89S2800FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2800FSB12
Brief Description
RES 280 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2800FSB12.pdf
Availability of RWR89S2800FSB12
QUANTITY
RWR89S2800FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2800FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2800FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2800FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2800FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2800FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2800FSB12
IC AUDIO CODEC 32BIT SER 80-BGA datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10MSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 3.35V 600W datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS 2MM DUAL CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
1X2 EXTRUSION datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABL PIN SLD CUP datasheet.pdf