Vishay/Dale RWR89S2801FSS73
RWR89S2801FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2801FSS73
Brief Description
RES 2.8K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2801FSS73.pdf
Availability of RWR89S2801FSS73
QUANTITY
RWR89S2801FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2801FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2801FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2801FSS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2801FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2801FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S2801FSS73
RES 220K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
RES 18.0K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
VARISTOR 467V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR RA datasheet.pdf
3.175 MM PURPLE SLEEVE FOR AMT datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2530 19MM WHT datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf