Microchip Technology TC2186-2.8VCTTR
TC2186-2.8VCTTR picture photo
Mfg. Part Number
TC2186-2.8VCTTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
TC2186-2.8VCTTR.pdf
Availability of TC2186-2.8VCTTR
QUANTITY
TC2186-2.8VCTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of TC2186-2.8VCTTR
Internal Part NumberEIS-TC2186-2.8VCTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TC2186-2.8VCTTR
Related LinksTC2186-, TC2186-2.8VCTTR Datasheet, Microchip Technology Distributor
TC2186-2.8VCTTR Details Description
Related parts for TC2186-2.8VCTTR
HEX STANDOFF 6-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
LED MATRIX CC 5X8 2.3" 585NM YLW datasheet.pdf
JFET N-CH 25V 625MW TO92 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P PL1 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf