Vishay/Dale RWR89S28R0FRRSL
RWR89S28R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S28R0FRRSL
Brief Description
RES 28 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S28R0FRRSL.pdf
Availability of RWR89S28R0FRRSL
QUANTITY
RWR89S28R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S28R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S28R0FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S28R0FRRSL
Related LinksRWR89S2, RWR89S28R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S28R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S28R0FRRSL
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC 5.0V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
LED CBI BI-LEVEL T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS F R/A ASSY TIN datasheet.pdf