Vishay/Dale RWR89S2R20FSB12
RWR89S2R20FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R20FSB12
Brief Description
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R20FSB12.pdf
Availability of RWR89S2R20FSB12
QUANTITY
RWR89S2R20FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R20FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R20FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R20FSB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R20FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R20FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S2R20FSB12
IC FPGA 112 I/O 160PQFP datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WOL datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf