Vishay/Dale RWR89S2R37FRB12
RWR89S2R37FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R37FRB12
Brief Description
RES 2.37 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R37FRB12.pdf
Availability of RWR89S2R37FRB12
QUANTITY
RWR89S2R37FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R37FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R37FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R37FRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R37FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R37FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2R37FRB12
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 81.92K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
S6 120V BULB SOCKET SCREW datasheet.pdf