Vishay/Dale RWR89S2R46DRB12
RWR89S2R46DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R46DRB12
Brief Description
RES 2.46 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R46DRB12.pdf
Availability of RWR89S2R46DRB12
QUANTITY
RWR89S2R46DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R46DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R46DRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.46
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R46DRB12
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R46DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R46DRB12 Details Description
Related parts for RWR89S2R46DRB12
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 18V datasheet.pdf
CARD RACK 5UX19X12 METAL datasheet.pdf
EDSTRG40DILX datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 10% 650W datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
OIL FREE BUSHING datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf