Vishay/Dale RWR89S2R74FSS73
RWR89S2R74FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S2R74FSS73
Brief Description
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S2R74FSS73.pdf
Availability of RWR89S2R74FSS73
QUANTITY
RWR89S2R74FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S2R74FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S2R74FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S2R74FSS73
Related LinksRWR89S2, RWR89S2R74FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S2R74FSS73 Details Description
Related parts for RWR89S2R74FSS73
FIXED IND 27NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
RES 0.01 OHM 5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 16A 300V 12-26AWG datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V SOT23-5 datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
TV 4C 4#8 COAX PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf