Vishay/Dale RWR89S3000FSBSL
RWR89S3000FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3000FSBSL
Brief Description
RES 300 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3000FSBSL.pdf
Availability of RWR89S3000FSBSL
QUANTITY
RWR89S3000FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3000FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3000FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3000FSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3000FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3000FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3000FSBSL
CONN SPLICE WIRE 700MCM 29.77MM datasheet.pdf