Vishay/Dale RWR89S3011FRRSL
RWR89S3011FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3011FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3011FRRSL.pdf
Availability of RWR89S3011FRRSL
QUANTITY
RWR89S3011FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3011FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3011FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3011FRRSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3011FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3011FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S3011FRRSL
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 110POS R/A datasheet.pdf
RES 15.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.5MM datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
GASKET BECU 9.4X406.40MM datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAT 6 GSA SHLD PATCH CORD 14' GN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V NP0 1206 datasheet.pdf