Vishay/Dale RWR89S3091FRB12
RWR89S3091FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3091FRB12
Brief Description
RES 3.09K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3091FRB12.pdf
Availability of RWR89S3091FRB12
QUANTITY
RWR89S3091FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3091FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3091FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3091FRB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3091FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3091FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S3091FRB12
SW DIP EXT RCKR SEAL 2POS TH 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM5009 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf