Vishay/Dale RWR89S3320BSBSL
RWR89S3320BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3320BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 332 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3320BSBSL.pdf
Availability of RWR89S3320BSBSL
QUANTITY
RWR89S3320BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3320BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S3320BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)332
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3320BSBSL
Related LinksRWR89S3, RWR89S3320BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3320BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S3320BSBSL
CONN RING SEALABLE 1/4 10-12AWG datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X118" A CRS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 500MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES 1.69 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf