Vishay/Dale RWR89S3650FRS73
RWR89S3650FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3650FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 365 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3650FRS73.pdf
Availability of RWR89S3650FRS73
QUANTITY
RWR89S3650FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3650FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3650FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3650FRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3650FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3650FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3650FRS73
CONN RING 6 AWG #5/16 BLU A-BOND datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
4345-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN CRIMP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM FLUSH TRI-COLO datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
30V SO8 dual N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf