Vishay/Dale RWR89S3920BRS73
RWR89S3920BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3920BRS73
Brief Description
RES 392 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3920BRS73.pdf
Availability of RWR89S3920BRS73
QUANTITY
RWR89S3920BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3920BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S3920BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3920BRS73
Related LinksRWR89S3, RWR89S3920BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3920BRS73 Details Description
Related parts for RWR89S3920BRS73
RES 1.5K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
KWIK-CHG DESIGNATION STRIP SGL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 18K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE datasheet.pdf