Vishay/Dale RWR89S3R30FRB12
RWR89S3R30FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R30FRB12
Brief Description
RES 3.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R30FRB12.pdf
Availability of RWR89S3R30FRB12
QUANTITY
RWR89S3R30FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R30FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R30FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R30FRB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R30FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R30FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S3R30FRB12
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IC VOLT MONITR SGL 2.19V SOT23-5 datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24170-610-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT YLW W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 1.27MM datasheet.pdf