Vicor Corporation V150A36M500BG
V150A36M500BG picture photo
Mfg. Part Number
V150A36M500BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W
Datasheet Download
V150A36M500BG.pdf
Availability of V150A36M500BG
QUANTITY
V150A36M500BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A36M500BG
Internal Part NumberEIS-V150A36M500BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.89A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A36M500BG
Related LinksV150A3, V150A36M500BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A36M500BG Details Description
Related parts for V150A36M500BG
KIT CHASSIS MOUNTING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 33.333MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 114.285MHZ 6-CLCC datasheet.pdf