Vishay/Dale RWR89S3R32DRB12
RWR89S3R32DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S3R32DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S3R32DRB12.pdf
Availability of RWR89S3R32DRB12
QUANTITY
RWR89S3R32DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S3R32DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S3R32DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S3R32DRB12
Related LinksRWR89S3, RWR89S3R32DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S3R32DRB12 Details Description
Related parts for RWR89S3R32DRB12
RES SMD 510K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.3 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
60710-17 FRONT PLUNGER datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 10V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf