Vishay/Dale RWR89S4021FRBSL
RWR89S4021FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4021FRBSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4021FRBSL.pdf
Availability of RWR89S4021FRBSL
QUANTITY
RWR89S4021FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4021FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4021FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4021FRBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4021FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4021FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S4021FRBSL
CONN HEADER VERT .100 2POS 30AU datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SLOTTED SZ00/2MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 1.4A TO-220FP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf