Vishay/Dale RWR89S4121FRBSL
RWR89S4121FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4121FRBSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4121FRBSL.pdf
Availability of RWR89S4121FRBSL
QUANTITY
RWR89S4121FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4121FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4121FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4121FRBSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4121FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4121FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S4121FRBSL
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 50MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 56.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENDPLATE 2-TYPE 505 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 8A 8SO datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf