Vishay/Dale RWR89S43R2FSRSL
RWR89S43R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S43R2FSRSL
Brief Description
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S43R2FSRSL.pdf
Availability of RWR89S43R2FSRSL
QUANTITY
RWR89S43R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S43R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S43R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S43R2FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S43R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S43R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S43R2FSRSL
RES 47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISRY CIRCUIT 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 390PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERMINATOR MALE 5 POLE datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf