Vishay/Dale RWR89S4530FRB12
RWR89S4530FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4530FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4530FRB12.pdf
Availability of RWR89S4530FRB12
QUANTITY
RWR89S4530FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4530FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S4530FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)453
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4530FRB12
Related LinksRWR89S4, RWR89S4530FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4530FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S4530FRB12
DEKAFIX FW 5 MKD 951-999 50/CD datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY 125VDC 3A datasheet.pdf
CABLE TIE MINI STRIPED 18LB 4" datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 310MA 1.866 OHM datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 0.6MM 12-24VDC datasheet.pdf
IGBT 1200V 300A 2270W MODULE datasheet.pdf