Vishay/Dale RWR89S4700DSS70
RWR89S4700DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4700DSS70
Brief Description
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4700DSS70.pdf
Availability of RWR89S4700DSS70
QUANTITY
RWR89S4700DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4700DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S4700DSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4700DSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S4700DSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4700DSS70 Details Description
Related parts for RWR89S4700DSS70
RES 33K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN FMALE M12 8POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.75A TO-92AP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK FOR TO-247 TO-264 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 22.1MM datasheet.pdf