Vishay/Dale RWR89S4700DSS70
RWR89S4700DSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4700DSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4700DSS70.pdf
Availability of RWR89S4700DSS70
QUANTITY
RWR89S4700DSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4700DSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S4700DSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4700DSS70
Related LinksRWR89S4, RWR89S4700DSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4700DSS70 Details Description
Related parts for RWR89S4700DSS70
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 1805 datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST CHIPS OR DIE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T 6POS NONSHORT datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2.54MM T/H datasheet.pdf