Vishay/Dale RWR89S4700FSRSL
RWR89S4700FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4700FSRSL
Brief Description
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4700FSRSL.pdf
Availability of RWR89S4700FSRSL
QUANTITY
RWR89S4700FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4700FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4700FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4700FSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4700FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4700FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S4700FSRSL
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf