Vishay/Dale RWR89S4R64FRS73
RWR89S4R64FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R64FRS73
Brief Description
RES 4.64 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R64FRS73.pdf
Availability of RWR89S4R64FRS73
QUANTITY
RWR89S4R64FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R64FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R64FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R64FRS73
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R64FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R64FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S4R64FRS73
FIXED IND 820UH 406MA 2.57 OHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED BASE T3 1/4 MINI PANEL IND datasheet.pdf
3M 5559I 4.5MM SQUARES 100/PACK datasheet.pdf
SITE LICENSE ETH MAC TRI ECP2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONNECTOR - RACK & PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf