Vishay/Dale RWR89S4R99BSRSL
RWR89S4R99BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S4R99BSRSL
Brief Description
RES 4.99 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S4R99BSRSL.pdf
Availability of RWR89S4R99BSRSL
QUANTITY
RWR89S4R99BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S4R99BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S4R99BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S4R99BSRSL
Related LinksRWR89S4, RWR89S4R99BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S4R99BSRSL Details Description
Related parts for RWR89S4R99BSRSL
TVS DIODE 64VWM 103VC SMB datasheet.pdf
IC K8 CLOCK CHIP 48-SSOP datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 760A 600V 3POLE datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 0.02% RADIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf