Vishay/Dale RWR89S5000FSB12
RWR89S5000FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5000FSB12
Brief Description
RES 500 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5000FSB12.pdf
Availability of RWR89S5000FSB12
QUANTITY
RWR89S5000FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5000FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S5000FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5000FSB12
Related LinksRWR89S5, RWR89S5000FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5000FSB12 Details Description
Related parts for RWR89S5000FSB12
TOOL CRIMP FLAG QD .187/.250 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 150A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.7A TO220 datasheet.pdf