Vishay/Dale RWR89S50R0BSBSL
RWR89S50R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S50R0BSBSL
Brief Description
RES 50 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S50R0BSBSL.pdf
Availability of RWR89S50R0BSBSL
QUANTITY
RWR89S50R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S50R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S50R0BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S50R0BSBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S50R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S50R0BSBSL Details Description
Related parts for RWR89S50R0BSBSL
SPLICE PARALLEL 8AWG AL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 2POS VERT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 36 OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf