Vishay/Dale RWR89S52R3FRBSL
RWR89S52R3FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S52R3FRBSL
Brief Description
RES 52.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S52R3FRBSL.pdf
Availability of RWR89S52R3FRBSL
QUANTITY
RWR89S52R3FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S52R3FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S52R3FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)52.3
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S52R3FRBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S52R3FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S52R3FRBSL Details Description
Related parts for RWR89S52R3FRBSL
RES TEMP SENS 2.7K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 18POS .156 GRN datasheet.pdf
CABLE MALE-NMALE 8' RG-58 RPSMA datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
KRIMPING DIES ATP-NC-2214-E2 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf