Vishay/Dale RWR89S5360FRS73
RWR89S5360FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5360FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5360FRS73.pdf
Availability of RWR89S5360FRS73
QUANTITY
RWR89S5360FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5360FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S5360FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5360FRS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S5360FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5360FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S5360FRS73
REG 3.3V 18A 4.5/5/5VIN HORZ datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 24.92 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE P 140NH K1 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
MODBUS ESS 1 RJ45 ETN 1 MM ST datasheet.pdf