Vishay/Dale RWR89S54R9FRB12
RWR89S54R9FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S54R9FRB12
Brief Description
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S54R9FRB12.pdf
Availability of RWR89S54R9FRB12
QUANTITY
RWR89S54R9FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S54R9FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S54R9FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S54R9FRB12
Related LinksRWR89S5, RWR89S54R9FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S54R9FRB12 Details Description
Related parts for RWR89S54R9FRB12
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR.100 DP SMT TB datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 12POS AU datasheet.pdf
IC FPGA 343 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 8SLOT 5POS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 470MA 1.19 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf