Vishay/Dale RWR89S5600FRRSL
RWR89S5600FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5600FRRSL
Brief Description
RES 560 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5600FRRSL.pdf
Availability of RWR89S5600FRRSL
QUANTITY
RWR89S5600FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5600FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5600FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5600FRRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5600FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5600FRRSL Details Description
Related parts for RWR89S5600FRRSL
CORD 18AWG 2COND 72" BROWN SPT-1 datasheet.pdf
SWITCH RAISED ACTUATOR 5 SEC 50V datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 20POS 1MM PCB datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 44 SERIES SCKT/PLUG datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 98.8 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 1W DO214AC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf