Vishay/Dale RWR89S5620FRS73
RWR89S5620FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5620FRS73
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5620FRS73.pdf
Availability of RWR89S5620FRS73
QUANTITY
RWR89S5620FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5620FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S5620FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5620FRS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S5620FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5620FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S5620FRS73
IC SENSOR UNDERVOLTAGE TO92 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf