Vishay/Dale RWR89S5620FSRSL
RWR89S5620FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5620FSRSL
Brief Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5620FSRSL.pdf
Availability of RWR89S5620FSRSL
QUANTITY
RWR89S5620FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5620FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5620FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5620FSRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5620FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5620FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S5620FSRSL
IC OPAMP CFA 1.75GHZ 8SOIC datasheet.pdf
15P MTA100 PSTD CONN ASSY SN datasheet.pdf
POT 470K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC LED DVR 17CH CELL 49FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 18.92MM datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 15 SAU 8CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 3W DO216AA datasheet.pdf