Vishay/Dale RWR89S5900FRS70
RWR89S5900FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5900FRS70
Brief Description
RES 590 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5900FRS70.pdf
Availability of RWR89S5900FRS70
QUANTITY
RWR89S5900FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5900FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S5900FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5900FRS70
Related LinksRWR89S5, RWR89S5900FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5900FRS70 Details Description
Related parts for RWR89S5900FRS70
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 160A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 34POS SMD datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf