Vishay/Dale RWR89S5R00DMS73
RWR89S5R00DMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R00DMS73
Brief Description
RES 5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R00DMS73.pdf
Availability of RWR89S5R00DMS73
QUANTITY
RWR89S5R00DMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R00DMS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R00DMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R00DMS73
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R00DMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R00DMS73 Details Description
Related parts for RWR89S5R00DMS73
RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 4.7K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8-EMSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.0K 5% 0805 datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 54A SO8FL datasheet.pdf