Vishay/Dale RWR89S5R00FSBSL
RWR89S5R00FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R00FSBSL
Brief Description
RES 5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R00FSBSL.pdf
Availability of RWR89S5R00FSBSL
QUANTITY
RWR89S5R00FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R00FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R00FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R00FSBSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R00FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R00FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S5R00FSBSL
CONN HOOD TOP ENTRY SZ6 PG29 datasheet.pdf
IC CONTRLLR HOT SWAP TRPL 20SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TSLP-3 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf