Vishay/Dale RWR89S5R62FSS70
RWR89S5R62FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R62FSS70
Brief Description
RES 5.62 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R62FSS70.pdf
Availability of RWR89S5R62FSS70
QUANTITY
RWR89S5R62FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R62FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R62FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R62FSS70
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R62FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R62FSS70 Details Description
Related parts for RWR89S5R62FSS70
IC SRAM 2MBIT 45NS 48VFBGA datasheet.pdf
CAP CER 43PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 40MM ULTRA datasheet.pdf
CONN RING UNINS 14-16AWG #1/4 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 36POS datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 25MM datasheet.pdf