Yageo SQP10AJB-1K5
SQP10AJB-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
SQP10AJB-1K5
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
SQP10AJB-1K5.pdf
Availability of SQP10AJB-1K5
QUANTITY
SQP10AJB-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQP10AJB-1K5
Internal Part NumberEIS-SQP10AJB-1K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSQP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.374" x 0.354" Rectangular x 1.890" L (9.50mm x 9.00mm x 48.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQP10AJB-1K5
Related LinksSQP10A, SQP10AJB-1K5 Datasheet, Yageo Distributor
SQP10AJB-1K5 Details Description
Related parts for SQP10AJB-1K5
MOSFET RF N-CH 28V 10W TO270-2 datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 8MSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 22MM datasheet.pdf
CONN SOCKET HSHM 110POS 5ROW R/A datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1/4 2 4-5 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 6POS WHT datasheet.pdf