Vishay/Dale RWR89S5R90FMRSL
RWR89S5R90FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S5R90FMRSL
Brief Description
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S5R90FMRSL.pdf
Availability of RWR89S5R90FMRSL
QUANTITY
RWR89S5R90FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S5R90FMRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S5R90FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S5R90FMRSL
Related LinksRWR89S5, RWR89S5R90FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S5R90FMRSL Details Description
Related parts for RWR89S5R90FMRSL
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 12 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 31POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 4POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0402 X7R 220pF 50V datasheet.pdf