Vishay/Dale RWR89S60R0FPBSL
RWR89S60R0FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S60R0FPBSL
Brief Description
RES 60 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S60R0FPBSL.pdf
Availability of RWR89S60R0FPBSL
QUANTITY
RWR89S60R0FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S60R0FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S60R0FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S60R0FPBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S60R0FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S60R0FPBSL Details Description
Related parts for RWR89S60R0FPBSL
IC ADC 12BIT 400KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 48TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 2A datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIBER M6 REFLECT R4 BEND RADIUS datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf