Sullins Connector Solutions ABC30DTAS-S328
ABC30DTAS-S328 picture photo
Mfg. Part Number
ABC30DTAS-S328
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100"
Datasheet Download
ABC30DTAS-S328.pdf
Availability of ABC30DTAS-S328
QUANTITY
ABC30DTAS-S328 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC30DTAS-S328
Internal Part NumberEIS-ABC30DTAS-S328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBrown
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC30DTAS-S328
Related LinksABC30DT, ABC30DTAS-S328 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC30DTAS-S328 Details Description
Related parts for ABC30DTAS-S328
RES 5.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT WHITE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 26POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf