Vishay/Dale RWR89S6490FRS73
RWR89S6490FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6490FRS73
Brief Description
RES 649 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6490FRS73.pdf
Availability of RWR89S6490FRS73
QUANTITY
RWR89S6490FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6490FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S6490FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6490FRS73
Related LinksRWR89S6, RWR89S6490FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6490FRS73 Details Description
Related parts for RWR89S6490FRS73
TERM BLOCK HDR 16POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
TRANS 2NPN 75V 5A SM8 datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC/VDC 2AG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC PCIE BUFFER 100MHZ 1IN 9OUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC IF VCO W/DIFF-OUT SOT23-6 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
QUIET TYPE, HIGH SENSITIVITY 250 datasheet.pdf
TT LD STRT PLG 2M PVC RED datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf