Vishay/Dale RWR89S6R04FSBSL
RWR89S6R04FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R04FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R04FSBSL.pdf
Availability of RWR89S6R04FSBSL
QUANTITY
RWR89S6R04FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R04FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R04FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R04FSBSL
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R04FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R04FSBSL Details Description
Related parts for RWR89S6R04FSBSL
IC REG LDO 3V 1.5A SOT223-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 10.16MM datasheet.pdf