Vishay/Dale RWR89S6R49BRS73
RWR89S6R49BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R49BRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R49BRS73.pdf
Availability of RWR89S6R49BRS73
QUANTITY
RWR89S6R49BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R49BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R49BRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R49BRS73
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R49BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R49BRS73 Details Description
Related parts for RWR89S6R49BRS73
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD DL 16TSSOP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 16 IN 16 OUT 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO214AC datasheet.pdf