Vishay/Dale RWR89S6R49BRS73
RWR89S6R49BRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R49BRS73
Brief Description
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R49BRS73.pdf
Availability of RWR89S6R49BRS73
QUANTITY
RWR89S6R49BRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R49BRS73
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R49BRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R49BRS73
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R49BRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R49BRS73 Details Description
Related parts for RWR89S6R49BRS73
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEADER 68POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.595" UNIV datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 1% 25W datasheet.pdf