Vishay/Dale RWR89S6R49BSB12
RWR89S6R49BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S6R49BSB12
Brief Description
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S6R49BSB12.pdf
Availability of RWR89S6R49BSB12
QUANTITY
RWR89S6R49BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S6R49BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR89S6R49BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.49
Tolerance±0.1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S6R49BSB12
Related LinksRWR89S6, RWR89S6R49BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S6R49BSB12 Details Description
Related parts for RWR89S6R49BSB12
CAP TANT 0.22UF 50V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 102MA 9.5 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 80MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf