Vishay/Dale RWR89S7150FSRSL
RWR89S7150FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR89S7150FSRSL
Brief Description
RES 715 OHM 3W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR89S7150FSRSL.pdf
Availability of RWR89S7150FSRSL
QUANTITY
RWR89S7150FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR89S7150FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR89S7150FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR89S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR89S7150FSRSL
Related LinksRWR89S7, RWR89S7150FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR89S7150FSRSL Details Description
Related parts for RWR89S7150FSRSL
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 20POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10MA 5V datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf